Na světě trpí cukrovkou přibližně 422 milionů lidí. Každý rok na tuto nemoc zemře asi 1,5 milionu lidí. Diabetes se bohužel nedá vyléčit, ale existuje takový pojem jako předdiabetický stav. Přečtěte si o něm v materiálu TSN.ua.
Jak na to řekl diabetoložka Valeria Orlenko, existuje mnoho důvodů, proč prediabetes nepovažovat za stav, ale za nemoc. Zdá se, že jde o metabolické změny, které se v tomto stadiu již začínají v těle projevovat. Mohou vést ke komplikacím podobným cukrovce.
Kdo je ohrožen
Pokud máte některý z těchto faktorů, měli byste navštívit lékaře a nechat si vyšetřit metabolismus sacharidů:
- nízká fyzická aktivita;
- ženy, které porodily dítě s hmotností vyšší než 4 kg nebo mají těhotenský diabetes mellitus;
- přítomnost diabetu mellitu I. typu u příbuzných;
- arteriální hypertenze vyšší než 140/90 mmHg nebo užívání antihypertenzní léčby;
- klinické stavy spojené s inzulinovou rezistencí (syndrom polycystických vaječníků, obezita);
- Hladina HDL cholesterolu nižší než 0,9 mmol/l a/nebo hladina triglyceridů vyšší než 2,82 mmol/l;
- přítomnost kardiovaskulárních onemocnění.
Prediabetes: léčba
Lze použít Test FINDRISC pro vlastní kontrolu. Obsahuje osm jednoduchých otázek s odpověďmi a skóre. Nicméně i když test ukáže vysokou pravděpodobnost diabetu II. typu, není pozdě na změnu.
Lékař vás upozorní na osm důležitých kroků, které vám pomohou snížit riziko vzniku tohoto závažného onemocnění:
- Rozpoznání problému – to je pravděpodobně nejdůležitější krok, protože je velmi důležité uvědomit si, že je třeba začít jednat.
- Boj s nadváhou – odborník na výživu ujišťuje, že i 7% snížení nadváhy pomůže na cestě k uzdravení tím, že budete jíst zdravé potraviny s menším množstvím kalorií.
- Používání „zdravého talíře“ – 50 % jídla by měla tvořit neškrobová zelenina (chřest, růžičková kapusta, mrkev atd.). Dalších 25 % tvoří škrobová zelenina (brambory, kukuřice, hrášek). Posledních 25 % tvoří bílkoviny (rostlinné nebo živočišné).
- Cvičení – můžete začít pravidelnými procházkami – stanovte si pravidlo, že každý den budete 30 minut svižně chodit. Poté můžete přidat další pohybové aktivity.
- Zdravý spánek – měl by trvat 7-9 hodin denně. Pro jeho zlepšení je lepší omezit příjem alkoholu a kofeinu a zavést spánkový režim.
- Odvykání kouření – na tuto závislost je lepší zapomenout, protože kuřáci mají o 30-40 % vyšší pravděpodobnost onemocnění cukrovkou.
- Přidávání prášků – to je samozřejmě třeba probrat s vaším rodinným lékařem. Léky se doporučují přidávat pouze v určitých případech.
- Podpora – v první řadě je velmi důležité, aby byl člověk podporován blízkými, přáteli, příbuznými.
- Ukázalo se, že na držení těla záleží: Jak spát, abyste se probouzeli svěží a zdraví
- Vážně si podkopáváte zdraví: Proč byste neměli pít kávu s mlékem?
- Mohou kávu pít lidé s onemocněním trávicího traktu: gastroenterolog dává odpověď