Jak pochopit, že je nutné přesadit orchidej, a to bez poškození květiny – dozvíte se v článku My.
Jak přesadit starou orchidej – pravidla / depositphotos.com
Kvetoucí orchidej – skutečná ozdoba domácí zahrady. Tato květina roste v mnoha bytech, ale stejně jako jiné kultury potřebuje pravidelně přesazovat. My vám poradí, jak a kdy přesadit orchidej do většího květináče a co dělat s nově zakoupenou rostlinou.
Proč je třeba přesadit orchidej do nové půdy
Zkušení zahradníci tvrdí, že přesazení květiny do nové půdy je nutné z několika důvodů:
- 1-2 roky po zakoupení v obchodě, protože půda během této doby zahnívá;
- pokud zůstane zemina v květináči 1-2 týdny vlhká;
- pokud si všimnete, že kořenový systém je zasažen – zčernal a listy zežloutly;
- pokud kořeny rostliny vyrostly z květináče.
Pokud vaše orchidej kvete, listy nežloutnou ani nevadnou a rostlina se cítí dobře, nemusíte se jí dotýkat. Tento vzhled naznačuje, že květina bude ve stávající nádobě pohodlně žít několik let.
Kdy přesadit orchidej do většího květináče – tipy
Poté, co orchidej začne kvést, má nové listy a kořeny. Nejčastěji se tak děje v únoru, nebo pokud orchidej ještě nekvetla, na jaře. V létě a v zimě nelze květinu přesadit – je ve stavu klidu.
Jak na to?
Při výběru nového květináče dávejte přednost exemplářům, které jsou maximálně o 5 cm větší než předchozí nádoba. Příliš velké by se brát neměly, protože jednak pokud bude v květináči hodně zeminy a málo kořenů, zemina se slepí, ztíží se výměna vzduchu, což může vést k odumření kořenů i samotné rostliny. Za druhé, ve velkých květináčích se zvyšuje růst listů a kořenů, ale zpomaluje se kvetení.
Správné přesazování orchidejí – návod krok za krokem
Nejběžnější variantou nádoby pro orchidej je přesazení do plastového květináče o průměru 12 cm. Kořeny orchidejí jsou schopny fotosyntézy, k tomu potřebují sluneční světlo, které na rozdíl od všech ostatních typů nádob prochází průhledným květináčem. Velmi malou květinu lze zasadit do plastového kelímku s drenážními otvory.
Technologie přesazování květiny je následující:
- zalijte půdu ve starém květináči a orchidej opatrně vyjměte;
- očistěte kořeny od mechu, hlíny a dalších nežádoucích organických látek;
- ponořte orchidej na 30 minut do teplé vody;
- odstraňte uschlé a uhnilé kořeny, pokud jsou pevně zauzlované, rozpleťte je;
- sušte květ na vzduchu po dobu 6 hodin.
Zeminu pro orchideje je lepší koupit ve specializovaném obchodě a nasypat ji do květináče dříve, než tam rostlina bude. Samotný květináč vložte do horké vody, aby se v něm substrát namočil. Nechte ho tam přes noc a poté tekutinu slijte. Květináč umyjte, na dno nasypte drenáž, rostlinu do něj vložte a zasypte zeminou.
Po přesazení umístěte orchidej do stínu, listy pravidelně postříkejte vodou, zálivka je nejlepší 4-5 dní po přesazení. Po měsíci můžete provést první přihnojení.