Pět jednoduchých kroků: lékař radí, jak se rychle zotavit z antibiotik

Lékaři se domnívají, že i když jste během léčby antibiotiky užívali probiotika, nemusí to stačit. Přečtěte si na TSN.ua, jak obnovit organismus po užívání antibiotik.

Užívání antibiotik: následky, doba eliminace, předpis

Antibiotika jsou skupinou léků, které pomáhají ničit bakterie. Při jejich užívání se ničí nebezpečné bakterie způsobující onemocnění. Spolu s nimi však existují i ty, které jsou našemu zdraví prospěšné. I když léčba netrvá dlouho, počet a složení mikroorganismů obývajících trávicí trakt se mění.

Autor: Mgr. slova Joanna Tronj, patogenní mikroorganismy nahrazují prospěšné bakterie a zotavení organismu po terapii může trvat velmi dlouho: týdny, měsíce nebo dokonce roky. Proto lékaři doporučují během užívání antibiotik užívat navíc probiotika a poté dbát na obnovu střevní mikroflóry.

Následky užívání antibiotik jsou poměrně závažné: od poruch trávení, vstřebávání až po vznik průjmu, zácpy a nebezpečných střevních infekcí. Proto je velmi důležité obnovit užitečnou mikroflóru po antibiotikách. Doba eliminace antibiotika z těla závisí na tom, kde je koncentrováno a jakou má chemickou strukturu.

Zde je pět jednoduchých kroků, které vám podle vašeho praktického lékaře pomohou rychle se zotavit z antibiotik.

Prebiotika

Jsou nezbytnou potravou pro prospěšné bakterie žijící v našich střevech. Neobsahují žádné mikroorganismy, ale pouze látky, které pomáhají stimulovat jejich činnost a růst.

Svatý Jan doporučuje, abyste po užívání antibiotik rozhodně zařadili do svého jídelníčku banány, třešně a jiné bobuloviny, čekanku, topinambur, zelené listové rostliny, listové zelí, chřest, cibuli a artyčoky. To jsou nejlepší přírodní zdroje prebiotik.

Probiotika

V podávání probiotik by se mělo pokračovat i po ukončení antibiotické léčby. Terapeutka upozorňuje, že lze použít jak léky, z nichž většina jsou doplňky stravy, tak přírodní probiotika. Speciální léky pomáhají překonat slabost po antibiotikách a mají také pozitivní vliv na trávicí trakt a zabraňují vzniku průjmu a zácpy, které se po užívání léku často objevují.

Také po ukončení léčby můžete do svého jídelníčku přidat některé potraviny, které jsou přírodními probiotiky. Zejména kvas, kefír.

Fyzická aktivita

Přestože se člověk po antibiotikách často cítí slabý, není třeba se vzdávat pohybu. Můžete se například každý den v klidu projít na čerstvém vzduchu. Střevní bakterie „mají rády“, když se hýbeme, takže správná dávka pohybu je velmi důležitá. Pokud zvýšíte svou fyzickou aktivitu, můžete zvýšit i množství prospěšných bakterií.

Jednoduchá strava

Po užívání antibiotik mají pacienti často poruchu chuti k jídlu: jídlo má nepříjemnou chuť, mizí chuť něco sníst a po obvyklém obědě může „bolet“ žaludek. Proto je pro rychlé zotavení po antibiotikách důležitá lehká strava.

Zničený organismus antibiotiky potřebuje především vitaminy A a C, skupina B. Zvláštní pozornost věnujte potravinám s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin (losos, ořechy, pstruh, avokádo, mandlové a arašídové máslo, sardinky, arašídový a olivový olej, lodo .pomohou posílit imunitní systém.

Vzdání se cukru

Cukr má na tělo škodlivý vliv. A díky užívání antibiotik může dojít ke vzniku afty, jejíž rozvoj podporuje právě strava s vysokým obsahem cukru. Proto se nevyplatí svačit při stresu z léků sušenkami nebo čokoládou. Je lepší se těchto výrobků na nějakou dobu vzdát, aby se obnovila mikroflóra po antibiotikách.

  • Většina lidí je přehlédne: odborníci prozradili příznaky vysokého tlaku
  • Nepřehlížejte je: odborníci jmenují pět zdravotních problémů, které se objevují po padesátce
Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Penzion Červené Blato - Blog

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: