Zjistěte, zda můžete pít mléko před spaním a komu nepomáhá usnout.
Můžete pít mléko před spaním / pixabay.com
Mnoho lidí si z dětství pamatuje: chceš-li usnout, vypij trochu teplého mléka a spánek přijde sám. Proč se vám po mléku chce spát, komu pomáhá usnout a kdo by se ho měl naopak večer zdržet – to vám povíme v materiálu.
Jak vám mléko pomáhá usnout
Málokdo se diví, proč mléko pomáhá usnout – funguje a je to tak v pořádku. Ukazuje se, že mléko obsahuje několik látek nezbytných pro dobrý spánek:
- tryptofan – aminokyselina nezbytná pro tvorbu melatoninu, přirozeného spánkového hormonu, čím více ho v krvi je – tím rychleji člověk usíná a lépe spí;
- kasein – pomalu stravitelná bílkovina, která je zodpovědná za budování svalové hmoty během spánku;
- vápník – napomáhá vstřebávání tryptofanu a produkci melatoninu, normalizuje svalovou aktivitu a zmírňuje noční křeče.
Existuje však určité procento lidí, kteří rozhodně nesmí pít mléko před spaním. – ti, kteří trpí nedostatkem laktázy, mají intoleranci laktózy. V takovém případě tělo jednoduše nedokáže laktózu z mléka strávit a místo očekávaného efektu bude muset člověk strávit půl noci na toaletě.
Mléko před spaním – kolik ho vypít
Podle odborníků na výživu stačí před spaním vypít ani ne sklenici, ale půl sklenice mléka – 100 ml. Tento objem stačí k tomu, abyste se zasytili asi na hodinu, a během této doby můžete bezpečně usnout a toto množství tekutiny nenamáhá močový měchýř.
Mléko lze nahradit kefírem: pomáhá uvolňovat napětí a zklidňuje svalový a nervový systém, to znamená, že pomáhá relaxovat a usnout. Kefír také obsahuje mnoho prospěšných bakterií a kyselin, které normalizují dobré trávení – a bez něj se dobře nevyspíte.
Důležité: noční kefír se nedoporučuje lidem s chronickými poruchami trávení, gastritidou, lidem se sklonem k migrénám a bolestem hlavy.
Již dříve jsme vám řekli, kde je více kofeinu – v šálku čaje nebo kávy a jaký nápoj je nejlepší způsob, jak zůstat vzhůru.