Foto: z otevřených zdrojů
Poznejte hlavní rysy a tradice dnešní doby
23. února si pravoslavní křesťané připomínají památku svatého mučedníka Polykarpa, biskupa ze Smyrny, jednoho z nejuctívanějších církevních otců prvních staletí křesťanství. Dnes je také neděle masopustu, po níž přichází masopust a půst, který potrvá až do Velikonoc. Do konce roku zbývá 311 dní, píše RBC-Ukrajina.
Církevní svátek 23. února: Den svatého Polykarpa
Svatý Polykarp ze Smyrny, narozený kolem roku 80 v Malé Asii, osiřel v raném věku a byl vychován zbožnou vdovou Kallistou na pokyn anděla. Po smrti svého vychovatele se vzdal svého majetku a věnoval se službě nemocným a nemohoucím. Smyrnenský biskup Vukolos, který si všiml jeho zbožnosti, vysvětil Polykarpa na jáhna a presbytera a pověřil ho kázáním.
Polykarp měl blízko k apoštolu Janu Teologovi a doprovázel ho na jeho cestách. Před svou smrtí ustanovil svatý Vukolos Polykarpa svým nástupcem na smyrnenské katedře. Během jeho biskupského svěcení se mu zjevil Pán Ježíš Kristus. Světec horlivě vedl stádo a těšil se lásce duchovních, zejména svatého Ignáce Theotóka.
Za vlády císaře Marka Aurelia, v době pronásledování křesťanů, byl Polykarp hledán jako „otec všech křesťanů“. Na naléhání svých oveček se ukryl v jedné vesnici. Když se setkal s vojáky, kteří za ním přišli, světec jim nařídil, aby se najedli, a sám se věnoval modlitbě v přípravě na mučednickou smrt.
Při soudním procesu byl Polykarp, neochvějný ve svém vyznání Krista, odsouzen k upálení. Kati ho chtěli přibít na hranici, ale on jim klidně slíbil, že z hranice nesleze, a tak ho jen přivázali provazem. Plameny však světce obklopily – nedotkly se ho, ale uzavřely se ve vzduchu nad jeho hlavou. Ohromení pohané požadovali jeho smrt mečem. Když byl svatý Polykarp zraněn, vyteklo z něj podle Písma tolik krve, že uhasila plameny. Poté bylo tělo svatého mučedníka spáleno. Křesťané ve Smyrně čestné ostatky svatého mučedníka s úctou pohřbili.
V tento den také uctívají památku svatého Jana, Antiocha, Antonína, Mojžíše, Zevina, Polychronia, Mojžíše Druhého a Damiána, poustevníků ze Sýrie, a mnicha Alexandra, mnicha a hegumena kláštera „Neustálých“.
Co se dnes nesmí dělat
- Dnešní den nesmíte začít smutkem. Jinak se vás bude držet po celý rok.
- Také dnes není den, kdy byste měli slavit svatbu.
- Tento den byste neměli trávit sami doma, jinak vás podle staré lidové víry až do léta nikdo nepřijde navštívit.
- Kromě toho, protože je dnes neděle masopustní, nesoustřeď se jen na „posílání masa“ jako na obžerství a pamatuj, že hlavní je duchovní příprava na půst.
- Vyhněte se hlasité zábavě a přílišnému veselí, místo toho vytvořte atmosféru klidu a rozjímání.
- Vyhýbejte se hádkám, hněvu a podráždění, usilujte o mír a smíření se svými sousedy.
- Nezanedbávejte modlitbu a návštěvu chrámu a upřednostňujte duchovní záležitosti před každodenním životem.
Tradice a znamení na 23. února
Podle lidových pozorování, pokud je v tento den nepříznivé počasí, můžete v následujících dnech očekávat déšť. Pokud je v tento den mrazivo a slunečno, jaro přijde brzy. Je-li dnes odpoledne zataženo a větrno, je třeba očekávat pozdní oteplení.
Existuje také několik věšteb týkajících se ptáků. Pokud například straka vyleze pod střechu, měli byste brzy očekávat sněhovou vánici. Pokud si ptáci staví hnízda na osluněné straně stromů a domů, předpovídá se chladné léto a naopak.
Kdo má 23. února jmeniny
Ivan, Antonín, Mojžíš a Alexandr slaví 23. února své andělské svátky.