Rodičovská sobota je v církevním kalendáři určitým dnem, kdy pravoslavní křesťané zvláště vzpomínají na zemřelé a modlí se za ně. V tyto dny se v chrámech konají zvláštní bohoslužby věnované vzpomínce na zesnulé.
V tyto dny věřící obvykle navštěvují hřbitovy, aby uctili památku zesnulých příbuzných.
Název „rodičovské“ nejspíše souvisí s tradicí nazývat zemřelé „rodiči“, tj. odešlými k předkům. Existuje i jiné vysvětlení: tyto soboty dostaly tento název proto, že se věřící především modlili za své zemřelé rodiče.
Kdy v roce 2025 připadá na sobotu svátek masa?
Ekumenická sobota rodičů připadá v roce 2025 na následující data 22. února. Otevírá celý cyklus liturgických událostí církve. Jeho hlavním obsahem je připomenout, že postní cesta vede ke Kristovu vzkříšení, což znamená, že smrt už není nepřekonatelnou hranicí mezi živými a zemřelými. Proto se v pravoslavné tradici zesnulým neříká „mrtví“, ale „zemřelí“.
Bůh posvětil a požehnal sedmý den, protože tehdy dokončil své stvoření a odpočinul si od všeho stvořeného. V židovské tradici byla sobota (šabat) dnem posvátného odpočinku.
Kristovo vzkříšení však bylo počátkem nového Izraele, společenství vyvolených, kteří obdrželi Boží milost, aby hlásali jeho slávu a žili ve světle pravdy. Proto je pro křesťany sedmým svátečním dnem, který uzavírá týden, neděle – den chvály Hospodina, modlitby a duchovního odpočinku. V tento den se věřící shromažďují v kostele, aby se zúčastnili božské liturgie a zasvětili ho modlitbě a zbožnému odpočinku.
Sobota, která byla na počátku dnem pozemského odpočinku, získala hlubší význam – stala se symbolem klidu a radosti v Božím království: „Tak zůstává sobota pro Božího člověka. Kdo vstoupil do jeho odpočinku, odpočinul si od své práce, jako si Bůh odpočinul od té své.“ (srov.
Odtud se odvíjí tradice, zakotvená v církevních stanovách, slavit v sobotu zvláštní pohřební obřady. Zvyk slavit ekumenickou rodičovskou sobotu (masopust) má dlouholeté kořeny a sahá až do prvních staletí křesťanství.
Tento den není zvolen náhodou, protože týden masopustu připomíná blížící se Poslední soud. Právě den předtím, v sobotu, církev zvláště zintenzivňuje modlitby za všechny zemřelé, jako by pro ně vyprošovala Boží milosrdenství a naději na věčnou blaženost.
Tato tradice pochází z dávných dob a vychází z četných církevních tradic, které svědčí o možnosti spásy duší zemřelých skrze Boží milosrdenství. Proto jsou žijící křesťané plni lásky povoláni k tomu, aby se u Pána v modlitbě přimlouvali za zemřelé a prosili je o odpuštění a odpočinek ve věčném světle.
Co je ekumenická rodičovská sobota
Mezi sedmi rodičovskými sobotami zavedenými v církevním roce mají ekumenické soboty zvláštní význam. V tyto dny pravoslavná církev pronáší modlitby nejen za jednotlivé zemřelé, ale také za všechny pokřtěné křesťany.
Takové soboty jsou dvě:
- Masopustní sobota – připadá na týden před začátkem půstu.
- Trojice – slaví se v předvečer Letnic.
V tyto dny se v kostelích slaví zvláštní bohoslužby – ekumenické pohřební bohoslužby, při nichž se věřící modlí za odpočinek všech zesnulých.
Ekumenická (ztráta masa) Velká sobota
Ekumenická (masopustní) Svatá sobota / Foto: pixabay.com
Masopustní sobota, známá také jako Ekumenická rodná sobota, připadá na týden před začátkem postní doby. Je tak pojmenována proto, že se shoduje s masopustním týdnem, tedy obdobím, kdy se ukončuje konzumace masitých pokrmů před masopustem. Jiný název pro něj je Malý týden s palačinkami.
Kolik je v roce rodičovských sobot
Pravoslavná církev zavedla osm zvláštních dnů pro památku zesnulých. Téměř všechny nemají konkrétní datum, s výjimkou 9. května, kdy se uctívá památka zesnulých vojáků.
Těmito dny jsou např:
- Masopustní sobota (Ekumenická vzpomínková sobota)
- Sobota 2. týdne postní doby
- Sobota 3. týdne postní doby
- Sobota 4. týdne postní doby
- Radonice
- 9. květen – den památky zesnulých vojáků
- Trojiční sobota
- Dimitrov sobota
V těchto dnech se v kostelích konají pohřební bohoslužby, při nichž se věřící modlí za odpočinek duší všech zemřelých.
Pohřební vzpomínka na rodičovskou sobotu
V předvečer Rodičovské soboty, v pátek večer, se v pravoslavných chrámech slaví velké rekviem, nazývané také řeckým slovem „parastasis“.
V samotnou sobotu ráno se slaví zádušní božská liturgie, po níž následuje všeobecná zádušní bohoslužba.
Věřící mohou předkládat lístky za odpočinek zemřelých se jmény příbuzných a přátel, na které se má při modlitbě vzpomenout. Podle staré církevní tradice také farníci přinášejí do kostela na liturgii postní jídlo a víno (kagory) – říká se tomu „na kánon“ nebo „na předvečer“.
Modlitba za zemřelé příbuzné
Odpočiň, Pane, duše svých zesnulých služebníků: mých otců, příbuzných, dobrodinců (jmen) a všech pravoslavných křesťanů a odpusť jim všechny jejich viny chtěné i nechtěné a dej jim království nebeské.
Jak správně strávit rodičovskou sobotu
Rodičovská sobota je dnem zvláštní vzpomínky na naše zesnulé příbuzné a nejlepším způsobem, jak ji strávit, je modlitba. Hlavním obsahem všech zádušních modliteb je prosba o odpuštění jejich hříchů. Zesnulí již nemohou sami činit pokání nebo prosit o odpuštění, ale my, živí, máme možnost modlit se k Bohu a prosit ho o milost pro ně. Upřímná modlitba může změnit posmrtný osud člověka, neboť Boží láska a milosrdenství jsou bezmezné.
- Církevní kalendář na únor 2025: Kdy je Očišťování Páně podle nového kalendáře?