Prozradíme vám, jak odstranit plíseň v pračce na gumičce pomocí penízků.
Jak snadno odstranit plíseň v pračce / depositphotos.com
Plíseň v pračce – příběh známý mnohým. Dříve nebo později se plíseň a vodní kámen objeví na každé pračce, protože se o ni nestaráte. Proto je třeba pračku pravidelně čistit – můžete si samozřejmě koupit speciální přípravek, který není vždy levný, a stačí zajít do kuchyně a prohrabat skříň.
Plíseň je houba, objevuje se při zvýšené vlhkosti a poměrně rychle se „rozlézá“ po jakémkoli povrchu. Protože mnozí z nás zanedbávají pravidlo vytírat po praní „vnitřek“ pračky do sucha, je plíseň v těchto spotřebičích častým hostem a je nebezpečná – jak pro lidské zdraví a věci, které pereme, tak pro pračku samotnou.
Existuje několik poměrně dostupných prostředků, než jak plíseň v pračce smýt, aniž byste ji poškodili. Stačí mít po ruce 9% kyselinu citronovou nebo stolní ocet. Jsou považovány za bezpečné pro spotřebič a jeho části.
Jak odstranit plíseň v pračce pomocí kyseliny citronové
Nejčastější místa, kde se plísně tvoří, jsou v zásobníku na prášek, ve filtru pračky a také na těsnicí gumě a pod manžetou poklopu. Zde najdete návod, jak je vyčistit:
- Čištění zásobníku, přihrádky a filtru
Pro čištění zásobníku a přihrádky je třeba připravit roztok: Rozpusťte 1 lžičku kyseliny citronové ve 200 ml horké vody.pak ji nalijte do zásobníku a nechte chvíli působit. Pokud je zásobník znečištěný ze všech stran, ponořte jej celý do roztoku (200 g kyseliny na 10 litrů horké vody.) a nechte ji působit asi 1-2 hodiny.
Stejně postupujte i u silně znečištěného filtru: odšroubujte jej (je umístěn v zadní části přístroje), odstraňte z něj hlavní nečistoty a ponořte jej na chvíli do roztoku, poté jej vyčistěte a opláchněte.
Chcete-li vyčistit přihrádku zásobníku, namočte do připraveného roztoku kousky papírových utěrek, toaletního papíru nebo bavlněných kotoučů a pokryjte jimi všechna znečištěná místa a prohlubně přihrádky. Nechte působit 30 minut a poté omyjte hadříkem namočeným ve stejném roztoku.
Místo kyseliny citronové můžete použít jedlou sodu v poměru: 20 g jedlé sody na 1 litr vody nebo 200 g jedlé sody na 10 litrů.
- Čištění bubnu a těsnění
Plíseň se nejčastěji objevuje na těsnění stroje s horizontálním vkládáním a v samotném bubnu můžete zaznamenat stopy vodního kamene. Abyste toto vše vyčistili, měli byste zásobník na prášek naplnit práškem. 100 g kyseliny citronové (v případě silného znečištění 200 g) a spusťte praní v klidovém režimu – při t 60C, v režimu „Bavlna“ a s odstřeďováním 400 otáček. Nedoporučuje se nastavovat vyšší teplotu: při vysokých teplotách se plast začíná kazit, křehne a praská. Mimochodem, tímto způsobem čištění stroje můžete vyčistit i samotný čep od vodního kamene.
V případě, že se jedná o stroj, který je v rozporu se zákonem, je nutné, abyste se s ním seznámili:
Po tomto postupu ve stejném roztoku kyseliny citronové (1 lžička na 200 ml horké vody) je třeba namočit hadřík a ještě jednou přejít pod těsnění a nahoru. Poté vše otřete do sucha – to je mimochodem třeba dělat po každém mytí.
Doporučuje se čistit pračku tímto způsobem jednou za 3 měsíce.
Jak odstranit plíseň v pračce pomocí octa
Existuje ještě jeden osvědčený a šetrný způsob, jak pračku vyčistit od plísní a vodního kamene – pomocí obyčejného stolního octa 9 %.
Laura Harnettová, zakladatelka ekologických čisticích prostředků Seep, doporučuje čistit pračku octem jednou za 2 měsíce. Podle ní je ocet vynikající antibakteriální prostředek, který ničí všechny spory plísní. K tomu byste si měli připravit roztok: 1 díl stolního octa na kbelík vody.
Pro začátek odborník doporučuje namočit filtr a zásobník na prášek do octového roztoku zvlášť – a nechat je namočené, zatímco se čistí ostatní části. Vnitřní buben, těsnění, přihrádku zásobníku a okénko dvířek lze vyčistit octovým sprejem a hadříkem. Na obzvláště znečištěná místa – například ve stejném filtru, přihrádce zásobníku – můžete použít starý zubní kartáček. A aby se sklo pračky lesklo, otřete ho plátkem citronu, který osvěží jeho povrch. Po vyčištění otřete všechny části čistým vlhkým hadříkem a poté je osušte.
Důležité: pračku nesmíte čistit bělidlem ani jiným přípravkem obsahujícím chlór – chlór poškozuje všechny části pračky.
Již dříve jsme vám řekli, proč byste měli do pračky dávat sáček – budete překvapeni.