Děláte to špatně: Jak často byste měli prát pyžamo

Kolik dní můžete spát v pyžamu, aniž byste si ho vyměnili, a proč je lepší nedávat si ho pod polštář.

Odborníci radí, kdy prát pyžamo / pixabay.com

Většina lidí je přesvědčena, že pyžamo by se mělo prát, když je vidět, že je zatuchlé. Ale není tomu tak. Jak často je třeba pyžamo v chladném období a v létě měnit, zda je třeba je prát každý den, nebo stačí jednou za měsíc – to vám prozradíme v materiálu.

Musíte prát pyžamo každý den

Možná vás to překvapí, ale podle odborníků je odpověď ne. Pravděpodobně se najdou jak ti, kteří perou pyžamo velmi často, tak ti, kteří tak činí zřídka. Není však nutné prát spací oděv denně jako takový – pokud není ušpiněný, zapáchající a nasáklý potem. V opačném případě je takové každodenní praní plýtváním vodou a elektřinou.

Jak poznat, kdy prát pyžamo?

Pyžamo byste měli vyměnit za nové ne tehdy, když je zjevně špinavé nebo zapáchá, ale po každých dvou až třech nošeních, radí odborníci.

Mělo by se pyžamo v létě prát každý den? V horkém počasí by se pyžamo mělo prát častěji, protože se potíme a pot může způsobit růst bakterií a zápach. Optimální je prát je každý druhý den. Mezi praními lze pyžamo jednoduše vyvěsit na vzduch, do večera se osvěží. Odkládat je pod polštář však není dobrý nápad, protože na pyžamu zůstávají bakterie a zárodky.

Proč byste měli pyžamo často prát

Nezapomínejte, že pyžamo nosíme většinou 8 hodin každou noc (a některé i přes den), takže pokud své oblečení na spaní neperete dostatečně často, vede to k množení bakterií a ovlivňuje kvalitu vašeho spánku. Kromě toho může zatuchlé pyžamo také způsobit podráždění pokožky – vždyť mnoho lidí pod ním nenosí žádné jiné spodní prádlo. Tato několikahodinová blízkost kůže a intimních partií činí z pyžama živnou půdu pro bakterie a zárodky.

Dobrým zvykem je osprchovat se před spaním. Tímto způsobem ze sebe smyjeme všechny nečistoty, bakterie a alergeny, které jsme mohli během dne zachytit, a oblékneme si pyžamo na čisté tělo – vydrží tak déle svěží a můžeme ho prát o něco méně často.

Jak správně prát pyžamo? Podívejte se na štítek na pyžamu – a perte ho na nejvyšší teplotu, kterou tkanina snese. Tím zajistíte nejhygieničtější čištění.

Která pyžama jsou nejlepší

Nejhygieničtější pyžama jsou vyrobena z přírodních materiálů, jako je bavlna. Jsou vysoce prodyšné, takže se v nich bakterie a pot hromadí pomaleji než v umělých tkaninách, jako je polyester. Bavlna je navíc velmi odolná a lze ji prát při vysokých teplotách.

Další dobrou volbou pro pyžamo je bambus. I ten je vysoce prodyšný a má účinné termoregulační vlastnosti, takže vás v zimě zahřeje a v létě ochladí. Bambus je také antibakteriální a hypoalergenní a neabsorbuje pachy.

Již dříve jsme vám prozradili, jak bělit ložní prádlo – tipy zkušených hostesek.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Penzion Červené Blato - Blog

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: