Je důležité vědět, jak vysušit vlhký sklep, aby se potraviny nekazily.
Jak správně vysušit sklep / depositphotos.com
Jakákoli vlhkost je nebezpečným „sousedem“, protože vede k množení patogenních mikroorganismů (hub a plísní) a stává se také příčinou zničení uskladněných výrobků. My vám poradí, jak vlhkost ve sklepě jednou provždy odstranit.
Jak vysušit sklep vápnem a zda se to vyplatí?
Mnoho majitelů dacha se domnívá, že je dobré absorbovat vlhkost ve sklepě vápnem, ale ve skutečnosti to není pravda. Použití vápna je preventivním profylaktickým opatřením, s jehož pomocí můžete udržovat jak úroveň vlhkosti, tak teplotu vzduchu. Před bílením odstraňte všechny odpadky, vyčistěte stěny, strop, podlahu a police, odstraňte všechny výrobky a vyvětrejte místnost.
Poté vezměte bělidlo, přidejte vitriol (10 % množství vápna), promíchejte a vzniklý roztok rozdělte na 2 části. Oblečte si uzavřený oděv, roušku, rukavice, vezměte štětec a první část vápna rozetřete po sklepě. Počkejte 24 hodin (dokud nezaschne), pak vezměte druhou část vápna a opět pokropte místnost, ale dobře promažte rohy. Ano, povrch stěn bude nerovný, ale pokud se vápno aplikuje tímto způsobem, není sklep bez vlhkosti hrozný. Mimochodem, je lepší odstranit vrstvu písku z podlahy a nalít novou.
Teprve po tomto postupu můžete začít sklep vysoušet.
Jak se zbavit vlhkosti ve sklepě – možnosti
V takto zodpovědné záležitosti je důležité udělat vše správně – než začnete sušit, musíte ze sklepa všechno vynést a nechat místnost s holými stěnami. To znamená, že je nutné odstranit nejen plechovky a krabice s výrobky, ale dokonce i regály a police. Poté, co toto provedete, přistupte k sušení. Možností, čím odstranit vlhkost ve sklepě, je několik.
Profesionální odvlhčovač
Jedná se o zařízení, které je třeba zapojit do zásuvky a umístit do sklepa. Takový vysoušeč rychle pohlcuje vlhkost, a pokud lze model připojit i ke kanalizaci, kondenzát odejde jakoby bez vaší účasti. Na straně plusů – rychlé vysoušení prostoru, na straně mínusů – přístroj stojí hodně peněz. Kromě toho, pokud se sklep stal náhle vlhkým a nikdy předtím se to nestalo, není zcela praktické kupovat odvlhčovač kvůli jednorázovému použití.
Pečící zařízení
Dobrým a finančně nenáročným pohlcovačem vlhkosti ve sklepě je obyčejný pozinkovaný kbelík s uhlím. Musíte ho postavit doprostřed sklepa, na dno nasypat uhlí a počkat, až se rozhoří, a pak přidat další „seriózní“ palivo. Pak už stačí jen počkat, až vše dohoří. Smysl akce spočívá v tom, že pekáč přenáší horký vzduch nahoru a vlhký vzduch „uniká“ do ventilačního otvoru. Pokud nechcete, aby improvizovaný kotel kouřil, používejte pouze suché dřevo.
Svíčka nebo ventilátor
Jak vysušit sklep pomocí svíčky, vědí ti, kteří mají hodně času – tato metoda je sice účinná, ale není vhodná pro lidi, kteří potřebují rychle a naléhavě vysušit sklep. Podstata této metody spočívá v tom, že dlouhý zapálený knot přinesete ke dnu trubky – to pomůže vytvořit průvan. Až dohoří, vezměte sklenici, vložte do ní svíčku, zapalte ji a umístěte ji tam, poblíž dýmky. Tím se vzduch v potrubí ohřeje a zlepší se tah.
DŮLEŽITÉ: Pokud použijete svíčku, nemusíte potraviny ze sklepa vyndávat – tato dědečkova metoda bude fungovat, i když je sklep plný.
Fanoušek
Lifehack s návodem, jak vysušit sklep pomocí ventilátoru, je vhodný jak pro sklep, tak pro garáž. Stačí nainstalovat vhodné zařízení, které bude „vytlačovat“ vlhký vzduch z místnosti. Samozřejmě musíte otevřít dveře nebo poklop, případně ventilátor nasměrovat na potrubí, pokud tam nějaké je. Vysušení sklepa touto metodou trvá zpravidla 4-5 dní, můžete kombinovat se svíčkou.
Sůl a suché piliny
Tato metoda je vhodná, pokud ve sklepě není větrání – hygroskopický materiál dobře pohlcuje vlhkost ve sklepě a zabraňuje šíření plísní. Stačí do sklepa umístit nádoby se solí nebo suchými pilinami, můžete je také rozsypat na podlahu (pak je samozřejmě odstranit). Tyto materiály absorbují vlhkost a je třeba dbát na to, abyste je včas vyměnili.