Je mráz, ale není sníh? Udělejte urychleně těchto 5 věcí, abyste zachránili svou zahradu a sad.

Foto: z otevřených zdrojů

Výběrem správných materiálů pro přístřešky a zajištěním ochrany proti větru lze snížit riziko poškození a úhynu rostlin.

Zima může být pro zahrádkáře opravdovou výzvou, zejména když není sníh, který obvykle slouží rostlinám jako přirozená obrana. Jak ochránit své plodiny před mrazem během zimního chladného období? RBC-Ukrajina přináší pět základních rad, jak chránit rostliny v zimě.

Izolujte kořenový systém

Kořenový systém přezimujících rostlin je obzvláště citlivý na nízké teploty. Bez sněhu, který obvykle udržuje půdu teplou, mohou teploty v hloubce 40 cm klesnout až na -16 °C. Pro ochranu kořenových krčků keřů a stromů se doporučuje pokrýt je vrstvou písku a zeminy.

To pomůže udržet teplo a ochrání kořeny před poškozením. Kromě toho taková opatření zabrání promrznutí kořenových systémů i v těch nejsilnějších mrazech. Zakrytí umožní rostlinám zachovat si vitalitu pro další růst v následující sezóně.

Využití přírodních materiálů pro úkryt

Jedním z nejefektivnějších způsobů ochrany rostlin je využití dostupných přírodních úkrytových materiálů. Místo drahých krycích materiálů můžete použít zeminu, rašelinu nebo dokonce spadané listí. Pro hortenzie, plaménky a pivoňky postačí 10-15 cm vrstva zeminy.

Rostliny se tak udrží v teple a nedojde k poškození kořenového systému. Rašelina a humus nejen chrání před chladem, ale také obohacují půdu a vytvářejí další podmínky pro růst rostlin. Mulčování je velmi užitečné pro trvalky, které přezimují ve volné půdě.

Péče o teplomilné plodiny

Teplomilné rostliny, jako je vinná réva, plamének a aktinidie, vyžadují zvláštní pozornost. Jsou citlivější na zimní chlad, a proto by měly být pečlivě přikryty. Za tímto účelem se rostliny sejmou z opor, položí na podložku a přikryjí lapnikem nebo jinými přírodními materiály.

Pokud není možné rostlinu ohnout k zemi, můžete vytvořit rám pro suchý přístřešek, který ji ochrání před mrazem. Takové přístřešky pomáhají udržet rostliny v teple a vlhku během chladných zimních podmínek. Správná izolace teplomilných plodin zaručuje jejich zotavení po zimě.

Chraňte nejprve kořenový systém

Nejdůležitější věcí při zimování rostlin je ochrana jejich kořenového systému. Většinu škod obvykle způsobují nízké teploty, které ovlivňují kořeny.

Proto je nutné před péčí o nadzemní část izolovat půdu kolem kořenů. Tím se nejlépe vyhnete úhynu rostlin i v nejchladnějších zimních měsících.

Použití pískového nebo rašelinového mulče pomáhá udržet vlhkost a teplo v půdě, což je důležité zejména pro mnoho plodin. Vždyť kořeny jsou základem života rostliny a bez nich nebude schopna přejít do nové sezóny.

Chraňte rostliny před větrem

Silný mráz není jedinou hrozbou pro přezimující rostliny. Stejně nebezpečný je i silný vítr, který může negativní účinky mrazu ještě zhoršit.

Pro ochranu rostlin před větrem je důležité vytvořit další bariéry, jako je pletivo nebo živý plot, které rostliny ochrání před poškozením. To je důležité zejména u mladých stromků a keřů, které jsou citlivé na zatížení větrem.

Výběr správných materiálů pro ochranu před větrem a organizace ochrany proti větru mohou snížit riziko poškození a úhynu rostlin. Nezapomeňte, že pro účinnou ochranu je třeba zohlednit nejen teplotu, ale i další přírodní faktory.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Penzion Červené Blato - Blog

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: