Zjistěte, zda je kávová sedlina vhodná jako hnojivo a kde ji můžete použít.
Kávová sedlina jako hnojivo – pro které rostliny ji použít / depositphotos.com
Kávová sedlina zůstává po přípravě kávy z mletých zrn a lidé často po vypití voňavého nápoje zbylý „koláč“ vylijí do dřezu nebo vyhodí do koše. Zjistěte, kde můžete kávovou sedlinu použít a jak to správně udělat.
Kávová sedlina jako hnojivo pro zeleninovou zahradu
Mletá kávová zrna jsou totiž vysoce kyselá, ale když se z nich připravuje káva, kyselost se normalizuje, takže kávová sedlina je pro rostliny a půdu bezpečná.
Pokud použijete takové krmivo pro okurky, pak zelenina obdrží obrovské množství užitečných složek – draslík, mangan, dusík, hořčík, vápník, fosfor. Dusík například pomáhá okurkám rychle růst a fosfor a draslík mají pozitivní vliv na dobu kvetení a tvorbu plodů.
Kávová sedlina jako hnojivo pro okurky může být ve dvou variantách:
- suché krmení – suchý kávový koláč, smíchejte s půdou;
- tekuté hnojivo – shromážděte kaši spolu s tekutinou do samostatné nádoby a zalévejte rostliny pod kořenem a poté zalévejte.
Uvědomte si, že kávová sedlina není vhodná pro pokojové květiny v tekuté formě. – kvůli velkému množství vlhkosti, která může způsobit vznik plísní.
Kávová sedlina jako hnojivo pro rajčata
Kávovou sedlinou můžete stále ještě krmit rajčata. Zbytky kávy lze použít i k hnojení této kultury. Hnojit můžete různými způsoby:
- Kávovou sedlinu rozprostřete kolem stonků sazenic a zasypte organickým mulčem, hojně zalévejte;
- Kávovou sedlinu rozprostřete kolem stonků již zasazených rajčat, zaryjte ji do půdy motykou a promíchejte s půdou;
- při výsadbě rajčat přidejte hnojivo do jamky.
Kávová sedlina pomůže nejen vypěstovat zdravou a silnou úrodu, ale také zabrání klíčení plevele, což bude mít rovněž příznivý vliv na konečný výsledek.
Jaké další rostliny mají kávovou sedlinu rády
Růže, kapradiny, fíkusy, palmy, azalky, chřest a fialky jsou plodiny, které toto krmení výborně přijímají. Princip použití je stejný jako v případě okurek a rajčat – zbytek kávové sedliny s tekutinou nasypeme pod kořen květiny, počkáme, až vrstva zcela zaschne, a pak zalijeme. Pokud pijete kávu s mlékem, není možné v tomto případě kávovou sedlinu použít – v půdě a na rostlinách se může objevit plíseň způsobená mléčnými bakteriemi.
Kde v domácnosti použít kávovou sedlinu
Málokdo ví, že kávová sedlina je skvělým pomocníkem každé hospodyně, protože s pomocí takového produktu můžete rychle a snadno vyčistit polovinu bytu, aniž byste museli kupovat jakékoli chemikálie. Např:
- Vyčistěte staré hrnce a talíře – smíchejte jedlou sodu, kávovou sedlinu a mýdlo ve stejném poměru, potřete nádobí a poté opláchněte teplou vodou;
- jak se zbavit zápachu v lednici – nasypte kávovou sedlinu do čisté misky a nechte ji na polici v lednici (kávový koláč pohltí nežádoucí vůně);
- Vyčistěte troubu a gril od mastnoty – zřeďte kávovou sedlinu v teplé vodě, nechte špinavé nádobí 40-45 minut působit a poté umyjte jako obvykle;
- „ucpěte“ odtok ve dřezu – smíchejte kávovou sedlinu s mýdlem na mytí rukou, nalijte tuto směs do odtoku, zalijte vařící vodou, počkejte 20 minut, nalijte vodu z kohoutku.
Další možností, jak využít kávovou sedlinu, je site se špinavými dlaždicemi, kuchyňským stolem nebo kuchyňskou deskou.
Pokud na těchto površích vidíte staré skvrny od jídla, potřete problematická místa kávovou sedlinou a poté opláchněte vodou. Přírodní abrazivo odvede výbornou práci s odolnou špínou.