Jarní rovnodennost byla vždy výjimečným dnem. Znamená plné probuzení přírody, příchod skutečného tepla. Po tomto datu se den prodlužuje a noc zkracuje.
V roce 2025 nastane na Češtine jarní rovnodennost Ve čtvrtek 20. března v 11:01 hod. (východoevropského času). V tuto dobu Slunce překročí nebeský rovník, čímž se vyrovná délka dne a noci.
Jarní rovnodennost odedávna symbolizuje začátek astronomického jara, kdy se dny prodlužují a příroda postupně ožívá.
V loňském roce nastala jarní rovnodennost 20. března, ale o několik hodin dříve – kolem páté hodiny ranní. V roce 2007 to bylo 21. března, tedy stejně jako v roce 2003. Proč se mění datum a čas? Abychom to pochopili, měli bychom se podívat na gregoriánský kalendář. Ten předpokládá, že rok trvá 365 dní, ale ve skutečnosti trvá úplná otočka Země kolem Slunce 365 dní, 5 hodin a 48 minut.
Aby se tento rozdíl vyrovnal, přidává se každé čtyři roky jeden den navíc – vrcholný den. To je příčinou posunu dat a časů rovnodenností. Například příští jarní rovnodennost, která nastane 21. března, se očekává až v roce 2102, zatímco rovnodennost, která nastane 19. března, je podle kalendáře sestaveného IMCCE (Institute of Celestial Mechanics and Computation) předpovězena na rok 2044.
Co je jarní rovnodennost z astrologického hlediska
Jak na to vysvětluje CNN, termín „rovnodennost“ pochází z latinského slova „equinoxium“, což znamená „rovnost dne a noci“. Jedná se o roční období, kdy je délka dne a noci na obou polokoulích, severní i jižní, téměř stejná, poznámky National Geographic.
Čím dále od rovníku, tím delší je denní část dne. Vědci vysvětlují, že téměř stejná délka dne a noci v době rovnodennosti je způsobena tím, že začátek dne je stanoven výskytem okraje slunečního disku nad obzorem, nikoli jeho středem.
V důsledku velkého úhlového průměru Slunce a refrakce (lom světla v atmosféře, který vytváří pomyslný posun nebeského tělesa) je délka dne při rovnodennosti vždy o něco delší než 12 hodin, zatímco noc je odpovídajícím způsobem o něco kratší. Díky refrakci je Slunce viditelné nad obzorem, i když se jeho poloha nachází ještě pod ním.
Rovnodennost nastává dvakrát ročně – na jaře v březnu a na podzim v září. V těchto dnech je Slunce přímo v zenitu nad rovníkem, kde jeho paprsky dopadají kolmo na zemský povrch. Na severní a jižní polokouli dopadají paprsky pod stejně malým úhlem. Proto den a noc trvají na celé planetě, s výjimkou pólů, po 12 hodinách. Pouze během jarní a podzimní rovnodennosti Slunce vychází přesně na východě a zapadá přesně při západu Slunce. Pokud v těchto dnech stojíte na rovníku, můžete vidět Slunce procházet přímo nad hlavou.
Jarní rovnodennost v ukrajinské tradici
Jarní rovnodennost: ukrajinské tradice / Foto: pixabay.com
Naši předkové slavili Nový rok na jaře, a to v době březnové rovnodennosti. Vše v jejich životě bylo spojeno s pohybem Slunce. S příchodem křesťanství prošel kalendář změnami. Nový rok se nejprve slavil v září a poté 1. ledna. Přesto se některé starobylé obřady zachovaly. Například ve známé písni „Ščedrik“ se zmiňuje „vlaštovka“.
Dnes se jarní rovnodennost shoduje se svátkem čtyřiceti svatých mučedníků (22. března) a některé tradice se podle badatelů proměnily z pohanských na křesťanské. Naši předkové například pekli 40 skřivanů – postaviček ptáků z těsta, symbolizujících jaro. Ptáčci se připevňovali na špejle a dávali dětem, které běhaly po vesnici, stály na kopcích nebo lavičkách, aby skřivánky „přinesly“ blíž k nebi. Děti při tomto rituálu zpívaly invokace. Po rituálu se ptáčci snědli.
Jarní rovnodennost v kultuře jiných zemí světa
Rovnodennost je tradičně považována za důležitý okamžik změny ročních období a symbol znovuzrození a obnovy, poznámky National Geographic.
V mnoha kulturách byla březnová rovnodennost spojena se začátkem nového roku. Například staří Babyloňané začínali svůj kalendář prvním úplňkem po tomto dni.
V některých zemích je jarní rovnodennost dokonce svátkem. Například v Japonsku se oficiálně slaví na státní úrovni.
V židovské tradici je to doba svátku Pesach, který symbolizuje vyjití z Egypta. Pesach začíná v noci úplňku po březnové rovnodennosti.
V Číně je v tento den oblíbená hra se staletou historií: je třeba umístit vejce na výšku. Podle legendy je tomu, kdo uspěje, přislíbeno štěstí, uvádí . Visitbeijing.
- Letní čas v roce 2025: datum a zda se na Češtine přepne na letní čas