Je užitečné vědět, jak si sami nastavit teplotu na kotli.
Tipy, jakou teplotu je lepší nastavit na kotli / foto depositphotos.com
Mnoho obyvatel a soukromých domů a bytů si nedokáže představit svůj život bez bojlerů, které si instalují do koupelen, aby měli vždy přístup k teplé vodě. Tato zařízení však spotřebovávají poměrně hodně elektřiny, což ovlivňuje čísla v účtech za energie. O tom, jakou teplotu na bojleru nastavit, vám povíme v materiálu.
Jak nastavit teplotu na kotli – jednoduchý návod
V závislosti na modelu spotřebiče existuje několik typů regulace úrovně ohřevu vody. Modernější kotle mohou mít dotykový panel, který je velmi přehledný. Na předním panelu je také knoflík: pro změnu teploty ohřevu jej stačí otočit doleva nebo doprava.
Jak ale nastavit teplotu na kotli, když takový knoflík na panelu není? Jde o to, že se nachází pod ochranným krytem, který je třeba nejprve sejmout šroubovákem vyšroubováním šroubu ve spodní části. Poté je třeba přepnout knoflík do určité polohy, orientované na požadovanou teplotu.
Jakou teplotu nastavit na kotli – nejlepší volba
Spotřebič je třeba udržovat v režimu ohřevu, abyste měli teplou vodu neustále připravenou k použití. Je však nezbytné správně nastavit teplotu, což ovlivňuje hned několik faktorů:
- Čím vyšší je teplota, tím více kotel točí měřičem. Čím vyšší je teplota, tím více kotel točí měřidlem.
- Teplota ohřevu vody ovlivňuje výskyt vodního kamene a životnost zařízení. Pokud je neustále v provozu při vysokých hodnotách, je vyšší pravděpodobnost poruchy a nákladných oprav nebo dokonce nákupu nového kotle.
Proto je důležité vědět, jakou teplotu je lepší na kotli nastavit. Podle odborníků je optimální režim v rozmezí např. 50 až 60 stupňů. Zajistí nejnižší náklady na spotřebu elektrické energie, ale budete mít vždy vodu pro všechny své potřeby. Navíc se bude mnohem méně usazovat vodní kámen.
Zvyšování teploty nad 70 stupňů se nedoporučuje, protože přístroj se stane velmi „žravým“ a v pěně se rychle vytvoří vodní kámen. V důsledku toho – zvýšení vašich finančních výdajů.
Již dříve jsme psali, jaké spotřebiče by neměly být odpojeny ze sítě.