Lidské tělo sůl potřebuje, protože bez ní nemůže správně fungovat. Někdy je však slaného jídla příliš mnoho. A to může znamenat zdravotní problémy. Proč chcete slané – přečtěte si v materiálu TSN.ua.
Vždy jste se snažili snížit množství soli ve své každodenní stravě. Ale najednou cítíte silnou chuť na slané jídlo?
Možná máte jednu z těchto příčin tělesné poruchy.
- Minerální nerovnováha – touha jíst více slaných jídel může ukazovat na nízkou hladinu sodíku v těle. Osoba bude také pociťovat silnou únavu, nevolnost, rychlou únavu, bolesti hlavy, zmatenost a časté změny nálad. V pokročilých případech může pacient dokonce ztratit vědomí.
- Dehydratace – Pokud vaše tělo nemá dostatek vody, můžete mít chuť na slané potraviny. Existují i další příznaky tohoto stavu: změny nálad, extrémní žízeň, podrážděnost, závratě, studená a vlhká kůže, svalové křeče a spasmy, snížené množství moči, zrychlený tep.
- Bartterův syndrom – se vyskytuje od narození. Při tomto stavu je veškerý sodík z těla velmi rychle vyloučen močí. Mezi další příznaky syndromu patří svalová slabost, hypotonie, nízká hmotnost, svalové křeče, ledvinové kameny, nadměrné močení a zácpa.
- Addisonova choroba – je onemocnění, při kterém nadledvinky nemohou produkovat dostatek hormonů, což způsobuje, že člověk má chuť sníst něco slaného. Dalšími příznaky tohoto onemocnění jsou: rychlá únava, ztráta energie, ztráta chuti k jídlu, bledá kůže, hypotomie, vředy v ústech, průjem, tmavé skvrny na kůži.
- Toxikóza během těhotenství – v důsledku toxikózy a průjmu jsou těhotné ženy dehydratované, což vede k touze sníst něco slaného.
- Stres – Když je tělo ve stresu, zvyšuje se hladina hormonu kortizolu. Slanými potravinami se tělo snaží stresu zbavit. Podle některých studií mají lidé, kteří mají v těle vysokou hladinu sodíku, v době stresu nízké množství kortizolu.
- Premenstruační syndrom u žen – jedním z příznaků PMS je touha jíst slané jídlo. A také se během premenstruačního syndromu u žen objevují následující příznaky: nadýmání břicha, nespavost, časté změny nálad.