Před 5 miliony let bylo Středozemní moře jen rozsáhlou oblastí slaných bažin.
Vědci odhalili důkazy, že asi před 5 miliony let naplnila obrovská „megapovodeň“ Středozemní moře. Je známá jako Zancleanská megapovodeň, která opět zásobila Středozemní moře vodou a ukončila Messinský vrchol slanosti, období, kdy se Středozemní moře stalo jen velkou oblastí slaných bažin. Toto suché období trvalo stovky tisíc let.
Expres US píše, že: „V současné době je v oblasti mořského oceánu v podstatě jenom jeden zdroj vody.
Mezinárodní tým vědců objevil poblíž jihovýchodní Sicílie několik geologických struktur, které naznačují, že v této oblasti došlo k rozsáhlým záplavám.
„Zanklinská megapovodeň byla událostí, která vzbudila vzrušení a strach kvůli rychlosti proudění vody, jež předčila všechny známé povodně v historii. Naše studie nabízí dosud nejsilnější důkazy o této mimořádné události,“ uvedl hlavní autor studie Aaron Micallef.
Během Messinského solného vrcholu se Středozemní moře oddělilo od Atlantského oceánu a voda se zcela vypařila, což dramaticky změnilo krajinu. Dříve se vědci domnívali, že toto období skončilo postupně a moře se během 10 000 let naplnilo vodou. Nedávno objevený korozní kanál mezi Cádizským zálivem a Alboránským mořem však tuto teorii vyvrátil a naznačil, že záplava trvala dva až 16 let.
Středozemní moře je odříznuto od Atlantského oceánu / Ilustrace: paubahi.com
V rámci své práce vědci prozkoumali více než 300 asymetrických, proudnicovitých hřbetů protínajících Sicilský práh, potopený pevninský přechod, který kdysi odděloval západní a východní středomořskou pánev.
„Tvar těchto hřbetů je podobný erozi způsobené velkoplošným turbulentním prouděním vody s převažujícím severovýchodním směrem. Vzniklé hřbety odhalují neuvěřitelnou sílu zanklinské megapovodně a to, jak změnila krajinu,“ uvedl spoluautor studie z University of Southamp.
Podvodní hřbety byly pokryty materiálem splaveným z hřbetních svahů a okolí, což svědčí o tom, že tento materiál se usazoval velmi rychle a s velkou silou. Tvar a poloha kanálu naznačují, že působil jako mohutný trychtýř, který vedl k přelití sicilského prahu.
Tým vytvořil počítačový model megapovodně, aby simuloval, jak se voda mohla chovat. Podle modelu mohla povodeň dosáhnout rychlosti až 115 kilometrů za hodinu.
Připomínáme, Odborníci na změnu klimatu přišli s novou předpovědí o „ledovci soudného dne“. v Antarktidě: kdy můžeme očekávat velkou povodeň.
- Ukrajinští polárníci ukázali hnízdění tučňáků v nebývalých výškách: video
- Mořský led v Antarktidě rychle taje: vědci hovoří o hrozivých následcích
- Vlny až 24 metrů uprostřed oceánu: meteorologové zaznamenali záhadnou anomálii poblíž Antarktidy