Jak ošetřit meruňky proti monilióze: účinný program od odborníka

Ošetření meruněk na jaře: kdy a čím postřikovat

Pokud vaše meruňka každoročně bohatě kvete, ale časem si všimnete zvadlých, jakoby spálených květů a zčernalých mladých větví, není příčinou mráz. Jedná se o příznaky moniliózy – nebezpečné houbové choroby ovocných stromů. Pokud se neléčí, úroda meruněk bude ztracena.

Tato choroba postihuje nejen meruňky, ale také jabloně, třešně a další ovocné plodiny. Na nich však monilióza obvykle zanechává alespoň část úrody. U meruněk nedává šanci.

Jak chránit meruňky před moniliózou

Monilióza je jednou z nejnebezpečnějších chorob ovocných stromů, zejména meruněk. Jedná se o houbovou chorobu, která může zcela zničit úrodu, pokud nejsou přijata vhodná opatření. Autor kanálu YouTube „Dacha agronom“ se podělil o účinnou strategii boje proti tomuto problému, která pomůže zachovat zdraví stromů a získat bohatou úrodu.

Podle odborníka tato choroba postihuje všechny peckoviny, ale nejvíce jí trpí meruňky. Jestliže jablka, třešně nebo švestky mohou i po napadení poskytnout alespoň část úrody, meruňky nemají prakticky žádnou šanci.

Monilióza se aktivuje na jaře, kdy se stromy začínají probouzet po zimě. Po odkvětu se na meruňkách objeví mladé listy, které doslova usychají před očima, jako by je někdo polil vařící vodou. V této fázi je již na boj s chorobou pozdě – strom je třeba chránit ve fázi rašení,“ říká zahradník.

Odborník radí začít s prevencí ještě předtím, než se objeví první příznaky choroby. I když je deštivé jaro a teplota vzduchu se mění, ošetření by se mělo provádět přesně podle plánu.

Kdy a jak ošetřit meruňky proti monilióze

Zde je uvedeno osvědčené schéma obrany proti monilióze, které používají zahrádkáři:

  • Sanitární řez

Při prořezávání nemocného stromu vyřežte větve, které rostou dovnitř a zahušťují korunu. Žádnou nešetřete! Čím volněji se bude v koruně stromu pohybovat vzduch, tím větší je šance, že se moniliáza „nenabere“. Hlavní věc, pro kterou potřebujete prořezat, by měl být strom tak kompaktní, abyste při jeho postřiku byli schopni pokrýt všechny větve a kmen léčebným roztokem. A jak postříkat meruňku vysokou 5 metrů, abyste ji ošetřili celou – do poslední větvičky? To nejde. Každopádně na běžných pozemcích usedlostí s bateriovým postřikovačem takovou možnost nevidím. Takže nešetřete.

Pokud meruňku nepostříkáte úplně – provedete ořez „za klíště“ a tím jen poškodíte životní prostředí, ale v žádném případě si nezajistíte úrodu. Kardinální řez je pro stromek vždy stresující, ale nejlepší doba pro něj je na začátku vegetačního období. Za bezpečné se považuje prořezání maximálně třetiny větví najednou. Po prořezání meruňka rychle vyrazí mladé výhonky, z nichž většinu je třeba vyrazit ručně během teplého období, než větve ztuhnou.

Strom tedy prořezávejte nešetrně a odstraňte staré, suché a nemocné větve, které mohou být zdrojem infekce. Nemocné části stromu spalte, abyste zabránili šíření houby.

  • První fáze ošetření je před začátkem vegetačního období.

V ideálním případě by den po postřiku nemělo pršet. Pak je podle agronomů účinnost postřiku stoprocentní (pokud jsou splněny všechny ostatní parametry). Pokud by pršelo o 3-4 hodiny později, účinnost ošetření se sníží o 30-40 procent. Pokud po hodině – o 50-70 procent.

Postřik stromů 3% směs Bordeaux. Vytvoří ochrannou bariéru proti houbovým chorobám a posílí rostlinu.

  • Druhou fází je fáze růžového poupěte.

V případě moniliózy se za nejdůležitější ošetření meruněk považuje ošetření růžového poupěte (když květní pupeny nabobtnaly), během kvetení a bezprostředně po odkvětu – když ještě ani všechny květy neopadaly. Když se objeví růžová poupata, použijte fungicid. Choruskterý je účinný proti monilióze v raných stadiích vývoje onemocnění.

  • Třetí fáze – začátek kvetení

V počáteční fázi kvetení meruněk proveďte druhé ošetření fungicidem. Reviona bez použití lepidla, aby nedošlo k poškození květů.

  • Čtvrtá fáze – po opadání 20 % květů

Třetí ošetření moniliózy se provádí poté, co již opadala asi pětina květů. Ošetřuje se fungicidem „Signum“, který ochrání vaječník a mladé plody před opětovným napadením.

„Pokud budete dodržovat toto schéma ošetření, ani jedna větvička vaší meruňky nebude trpět moniliózou. Hlavní je nečekat na první příznaky, ale včas provést prevenci. Opravdu to funguje!“ – ujišťuje zahradník.

Dodržováním těchto rad můžete vypěstovat zdravé meruňky a těšit se z bohaté úrody beze ztrát.

  • Jaké květiny vysévat na sazenice v únoru
Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Penzion Červené Blato - Blog

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: