Foto: z veřejných zdrojů
Lidé, kteří se snaží udržet si mladistvý vzhled, často ignorují jeden účinný a zcela bezplatný způsob, jak vypadat a cítit se mladší.
Někteří bohatí technologičtí magnáti utrácejí miliony za radikální a někdy pochybné omlazovací metody ve snaze zpomalit stárnutí a zachovat si mladistvost, píše Inc.com.
Jejich přístupy se mohou zdát neobvyklé, ale zastřešující cíl mít více energie a výdrže je pro mnoho podnikatelů stále aktuální. Kdo by se nechtěl cítit mladší a čipernější? Ale je k tomu opravdu nutné uchýlit se k infuzím plazmy, desítkám pilulek a přísnému spánkovému režimu?
Plastický chirurg Anthony Yoon, který se dobře vyzná v extrémních metodách proti stárnutí, nedávno řekl televizi CNBC Make It, že lidé, kteří se snaží zůstat mladí, často ignorují jeden účinný a zcela bezplatný způsob, jak vypadat a cítit se mladší.
Jak vaše myšlenky ovlivňují proces stárnutí
„Jednou z nejpřekvapivějších a často opomíjených věcí, které jsem objevil, je, že stav vaší mysli může s vaším fyzickým tělem dělat divy,“ píše doktor Yoon. „To, jak myslíme, se odráží v našem těle.“
Jistě, kondice, léky a operace mohou ovlivnit to, jak vypadáme a jak se cítíme. Ale podle Yoona hrají stejně důležitou roli při udržování našeho mládí naše postoje.
Podnikatelům, kteří si chtějí udržet vitalitu a předcházet fyzickým změnám, se to může zdát příliš abstraktní. Vědecký výzkum však ukazuje, že Yoon neříká jen líbivé fráze. Přední univerzity potvrzují, že vaše myšlení – bez nákladů nebo lékařských zásahů – má významný vliv na schopnost vašeho těla odolávat stárnutí.
Proč Japonci stárnou jinak?
Psycholožka a spisovatelka Becca Levyová z Yaleovy univerzity se jako postgraduální studentka vydala do Japonska, aby zjistila, proč tamní obyvatelé žijí déle než ostatní. Očekávala, že odpověď najde v jejich stravě nebo fyzických návycích, ale hlavním objevem byl jejich postoj ke stárnutí. Většina Japonců proces stárnutí spíše přijímá, než aby se ho bála.
„Japonci menopauzu příliš nedramatizují a považují ji za přirozenou životní etapu, na rozdíl od USA, kde je často vnímána jako problém středního věku. V důsledku toho Japonky výrazně méně často trpí návaly horka a dalšími příznaky menopauzy než Američanky,“ poznamenal Levy v rozhovoru pro Yale School of Public Health.
Po návratu do USA se Levyová ve svém výzkumu zaměřila na vztah mezi postoji ke stárnutí a skutečnými fyziologickými změnami. V rámci jednoho experimentu sledovala se svým týmem po dobu 23 let 660 obyvatel Ohia a zkoumala jejich názory na stárnutí a zdravotní změny.
Co říkají studie z Yale a Harvardu
Výsledky byly působivé. Lidé, kteří vnímali stárnutí pozitivně, žili v průměru o 7,5 roku déle než ti, kteří ho vnímali negativně.
Vliv pozitivního myšlení na délku života překonal dokonce i vliv krevního tlaku nebo hladiny cholesterolu – tyto faktory nepřidaly více než čtyři roky. Navíc mělo větší váhu než taková známá rizika, jako je obezita nebo kouření, která zkracují život přibližně o tři roky.
Skeptici by se měli podívat na jinou harvardskou studii, které se zúčastnilo téměř 14 000 dospělých. Její výsledky potvrdily, že ti, kteří byli ohledně stárnutí optimističtí, měli o 43 % nižší riziko úmrtí do čtyř let. Vykazovali také lepší psychickou pohodu.
Obě studie tedy naznačují, že pozitivní vnímání stárnutí skutečně zpomaluje proces stárnutí.