Kvalitní spánek nám dodává příliv energie a síly a je také velmi důležitý pro zdraví. Někdy se však může stát, že vás po spánku bolí celé tělo a máte pocit, že jste se vůbec nevyspali. Ukazuje se, že vše je o držení těla. Jak správně spát, abyste se dobře vyspali, si přečtěte v materiálu TSN.ua.
O výhodách a nevýhodách různých poloh při spánku řekl v nadaci Sleep Foundation. Ukazuje se, že způsob, jakým spíme, ovlivňuje naši pohodu a zdraví.
Spaní na boku: výhody a nevýhody
Podle statistik strávíme přibližně 50 % celkové doby spánku spánkem na boku. Tato poloha je pro spánek starších osob nejvhodnější, protože ohebnost páteře se v průběhu let snižuje. Spaní na boku se doporučuje také těhotným ženám.
Pokud vás zajímá, jak správně spát pro páteř a záda, pak je v tomto případě za nejlepší považována poloha na boku. Pomáhá také:
- vyrovnat páteř;
- snížení chrápání a pálení žáhy (ale spěte na levém boku);
- menší pravděpodobnost ranních bolestí zad.
Při bolestech zad a krku je nejlepší spát na boku s polštářem nebo dekou mezi koleny (tloušťka polštáře nebo deky by měla odpovídat vzdálenosti mezi rameny a krkem).
Spaní na boku má také své nevýhody, mezi které patří např:
- nemůžete takto spát, pokud máte bolesti ramen (nebo použijte měkkou matraci, aby se ramena a boky „propadly“ hlouběji než střední část páteře);
- tato poloha může způsobit vrásky, protože obličej je přitisknutý k polštáři, kůže je natažená a stlačená (často si můžete všimnout, že na tváři jsou stopy od polštáře, které později zmizí).
Je možné spát na zádech: výhody a nevýhody této polohy
Jedná se o druhou nejoblíbenější polohu pro spánek. Je také považována za nejlepší pro páteř, protože ji pomáhá udržet ve správné poloze rozložením hmotnosti těla. Pokud má člověk ucpaný nos, doporučuje se spát na zádech. Předpokládá se také, že tato poloha vytváří méně vrásek na obličeji.
Je to také nejlepší poloha na spaní při bolestech krku. Pomáhá předcházet nesprávnému nastavení, ke kterému často dochází při spaní na břiše nebo na boku. Vyžaduje však také použití správného polštáře – měl by umožnit hlubší zaboření krku a hlavy.
Komu se lépe spí na zádech:
- lidé, kteří trpí apnoí (dlouhé zadržování dechu) nebo chrápáním – poloha na zádech může přispívat ke kolapsu dýchacích cest;
- těhotné ženy a lidé se silnými bolestmi zad – zvyšuje se tlak na srdce, což vede ke zhoršení krevního oběhu;
- lidé, kteří trpí refluxem kyselin – příznaky jsou častější nebo začínají ve spánku.
Starším lidem se mnohem hůře dýchá, pokud spí na zádech.
Spaní na břiše: výhody a nevýhody
Jedná se o nejméně oblíbenou polohu, která zabere nejméně času na spaní. Její hlavní výhodou je, že pomáhá zbavit se chrápání a také otevírá dýchací cesty. Dýchání však může být obtížnější, protože žebra působí proti gravitaci. Spánek na břiše je také často neklidný.
Spaní na břiše se nedoporučuje těhotným ženám ani lidem s bolestmi krku nebo zad. Tato poloha poskytuje malou oporu pro záda a zvyšuje tlak na páteř. Proto můžete někdy po probuzení pociťovat bolest. Krk také ztuhne, protože je dlouho otočený na jednu stranu.
Pokud rádi spíte na břiše, je lepší použít velmi tenký polštář nebo se bez něj obejít. Tímto způsobem můžete snížit sklon krku a zakřivení páteře. Tenký polštář můžete umístit pod boky, abyste vyrovnali páteř a snížili tlak na ni.
Jak na to?
- Budou mít dobré známky: vědci vysvětlili, kolik by měly děti spát
- Jíst – nejíst: co se stane s tělem, když půjdete spát hladoví