Foto: z otevřených zdrojů
Vědce a výzkumníky přitahuje díky svým jedinečným vlastnostem.
Mars, často označovaný jako Rudá planeta, je jednou z nejzajímavějších a nejprozkoumanějších planet naší sluneční soustavy. Vědce a výzkumníky k němu přitahují jeho jedinečné vlastnosti, bohaté historické souvislosti a možnosti budoucí kolonizace. RBC-Ukrajina se s vámi podělí o několik fascinujících faktů o Marsu, které podtrhují jeho význam a mystiku.
Jak dlouhý je den na Marsu?
Mars se stejně jako Země otáčí kolem své osy od západu k východu. To znamená, že den na Marsu trvá přibližně 24,6 pozemských hodin, což je velmi podobné pozemskému dni. Kvůli sklonu osy jsou však roční období na Marsu mnohem delší než na Zemi. Tato rotace ovlivňuje také atmosférické jevy a klimatické podmínky na planetě.
Kouzlo marťanské gravitace
Gravitace na Marsu je 2,5krát slabší než na Zemi, což způsobuje, že pohyb a fyzická aktivita na planetě jsou zcela neobvyklé. Pokud například člověk na Zemi váží 45 kg, na Marsu bude vážit pouze 17 kg. Díky tomu může člověk vyskočit třikrát výše než na Zemi. Tato změna gravitace činí průzkum Marsu s lidmi jedinečným a vyžaduje vývoj speciálního vybavení.
Na Marsu mrzne i vzduch
Během zimy na Marsu zmrzne asi 20 % atmosférického vzduchu, což vytváří zajímavé klimatické podmínky. K tomuto mrznutí dochází v polárních oblastech, kde teploty klesají pod -125 stupňů Celsia. Zmrzlý oxid uhličitý, známý jako suchý led, vytváří na pólech planety unikátní ledové čepičky.
Červená barva planety
Mars získal svou přezdívku „Rudá planeta“ díky oxidu železa, který pokrývá jeho povrch a dodává mu charakteristický červený odstín. Tento prach je kolem planety roznášen větry, které také dodávají obloze růžový odstín. Díky tomuto efektu je planeta snadno rozpoznatelná na obloze i v dalekohledu.
Roční období a délka roku na Marsu
Mars má sklon osy 25,2 stupně, což je podobný sklon jako u Země (23,5 stupně). To znamená, že na planetě existují roční období, ale trvají téměř dvakrát déle, protože marťanský rok je delší než pozemský, který má 687 dní. Zimy a léta na Marsu jsou mnohem chladnější než na Zemi, protože řídká atmosféra nedokáže zadržovat teplo.
Největší kaňon
Vales Marineris je obrovský systém kaňonů na Marsu, který se táhne v délce přes 4000 km a dosahuje hloubky až 7 km. Jedná se o jeden z největších kaňonů ve sluneční soustavě, který svou velikostí předčí i Velký kaňon na Zemi. Je to skutečný geografický zázrak, který ohromuje svým rozsahem.
Dvě družice
Mars má dva malé satelity, Phobos a Deimos. Jsou to pravděpodobně zachycené planetky z pásu asteroidů a jejich povrch je pokryt krátery. Phobos se postupně přibližuje k Marsu a nakonec se může rozpadnout a vytvořit prstenec kolem planety.
Pravděpodobnost výskytu života
Výzkumy naznačují, že na povrchu Marsu mohla být v minulosti kapalná voda, což by jej mohlo učinit obyvatelným. V současné době jsou na planetě patrné stopy zmrzlé vody a hypotetická podzemní jezera, což podporuje zájem o hledání mikrobiálního života. To vytváří nové možnosti pro zkoumání možností kolonizace Marsu.
Obrovská sopka
Olympus Mons, obří sopka na Marsu, je nejvyšší horou ve sluneční soustavě. Její výška je přibližně 22 kilometrů, což je třikrát více než Mount Everest. Podrážka sopky je široká až 600 kilometrů, což z ní činí jeden z největších sopečných útvarů v celém vesmíru.