Ilustrace / Foto: z otevřených zdrojů
Zánětlivý proces nosní sliznice může být způsoben různými faktory, na kterých závisí způsob léčby.
Rýma je zánětlivý proces probíhající na sliznici nosní dutiny. Tato sliznice funguje jako ochranná bariéra. Ničí viry a bakterie, brání jim v cestě do horních cest dýchacích a chrání organismus před jejich škodlivými účinky. Pokud je však tato bariéra porušena nebo oslabena, stává se nosní dutina optimálním prostředím pro množení a další šíření mikroorganismů. Na základě informací z portálu vám řekneme, co může být rýma a jak se jí zbavit.
Klasifikace onemocnění podle příčiny
V závislosti na příčinách vzniku existuje několik hlavních typů rýmy:
- Alergická. Je důsledkem interakce s alergeny. Mohou to být potravinové alergeny, rostlinné alergeny, zvířecí alergeny, lékové alergeny atd. Poměrně častými alergeny jsou pyly rostlin, kočičí nebo psí srst, některé druhy ovoce a zeleniny.
- Infekční. Jedná se o nejčastější variantu, která doprovází většinu zánětlivých onemocnění dýchacího systému. Velmi často se akutní rinitida stává klíčovým projevem akutní respirační virové infekce (ARVI).
- Léky. Vyskytuje se po dlouhodobém užívání některých léků. Mohou to být neuroleptika, hormonální léky, léky na krevní tlak atd.
- Vazomotorika. Vyskytuje se jako vedlejší účinek některých onemocnění, která jsou doprovázena poruchou tonu cévní stěny. Může se jednat např. o hypotenzi, onemocnění endokrinního systému apod. V důsledku poruchy cévního tonu v nosních dutinách dochází k ucpání.
Onemocnění mohou vyvolat i takové faktory, jako je úraz nosu, kouření, stres, hyperestezie, nedostatek vitaminů a mikroprvků.
Hlavní příznaky
Rýma se snadno pozná podle charakteristických příznaků:
- ucpaný nos (jednostranně nebo oboustranně);
- hojný výtok;
- kýchání;
- svědění, brnění nebo jiné nepříjemné pocity v nose;
- slzení;
- bolesti hlavy;
- otupení čichu a chuti.
Kromě popsaných příznaků jsou častými projevy onemocnění celková únava a zvýšení tělesné teploty. Posledně jmenovaný příznak signalizuje infekční povahu onemocnění.
Léčba onemocnění
Metody léčby rýmy se liší podle příčin jejího vzniku. Samoléčba může být nejen neúčinná, ale také nebezpečná. Pokud se objeví příznaky, doporučuje se v případě onemocnění dítěte vyhledat praktického lékaře nebo pediatra. V závislosti na typu rýmy může být nutné vyhledat otorinolaryngologa (ORL), imunologa nebo specialistu na infekční choroby.
Pokud se jedná o alergickou rýmu, provádí se farmakologická léčba pomocí nesedativních antihistaminik, intranazálních přípravků, nosních glukokortikosteroidů apod. Při těžkém průběhu onemocnění lze přidat glukokortikosteroidy systémového účinku. Kromě medikace hraje důležitou roli snížení expozice alergenu.
V případě infekční rýmy se provádí antivirová a antibakteriální terapie, tj. léčí se základní onemocnění. Provádí se také symptomatická léčba rýmy, ale prioritou zůstává příčina rýmy.