Nečekaná skutečnost o uších: vědci učinili zajímavý objev

Stovky roztočů nalezených v dětském uchu - foto

Rudimentární svaly v uších se aktivují, když se snažíme izolovat určité zvuky uprostřed všeobecného hluku.

Přestože lidé již dávno ztratili schopnost pohybovat ušima, svaly, které za to kdysi odpovídaly, se za určitých podmínek stále mohou stahovat.

Vyplývá to ze studie zveřejněné v časopise Frontiers.

Vědci z Německa a USA zjistili, že tyto rudimentární svaly se aktivují, když se snažíme mezi obecným hlukem rozeznat určité zvuky. Je to podobné, jako kdybychom se snažili rekonstruovat schopnost našich vzdálených předků otáčet nebo naklánět uši.

Zatím není známo, zda to má vliv na kvalitu sluchu, ale vědci zjistili, že čím více se člověk na zvuky soustředí, tím více tyto rudimentární (zbytkové) svaly pracují.

„Existují tři velké svaly, které spojují ušní boltec s lebkou a pokožkou hlavy a jsou důležité pro pohyb uší. Tyto svaly, zejména horní ušní sval, vykazují zvýšenou aktivitu při náročných poslechových úkonech. To naznačuje, že se tyto svaly zapojují nejen jako reflex, ale potenciálně i jako součást mechanismu pro koncentraci pozornosti, zejména v náročném poslechovém prostředí,“ vysvětlil vedoucí studie Andreas Schroer ze Sárské univerzity.

Přečtěte si také

V uchu dítěte byly nalezeny stovky klíšťat – foto

Stovky roztočů nalezených v uchu dítěte - foto

Ve studii se uvádí, že se vědci snažili zjistit, jak ušní svaly reagují na různé zvukové podmínky. Za tímto účelem připojili elektrody k ušním svalům 20 účastníků bez sluchového postižení a nabídli jim poslech audioknihy prostřednictvím reproduktorů. Složitost zvukového materiálu byla různá a po poslechu účastníci podstoupili test porozumění.

Pro ztížení úkolu výzkumníci občas pustili na pozadí podcast nebo změnili směr zvuku. V důsledku toho zjistili, že svaly zadního a horního ucha reagují na různé akustické podmínky odlišně. Čím větší úsilí účastníci vynaložili na poslech audioknihy, tím aktivněji se jejich horní ušní svaly stahovaly. Navíc, když se zvuk přehrával za nimi, aktivovaly se zadní ušní svaly, jako by se snažily natočit uši tímto směrem – pokud lidé tuto schopnost ještě měli.

„Přesný důvod, proč se staly rudimentárními, je těžké určit, protože naši předkové tuto schopnost ztratili asi před 25 miliony let. Jedním z možných vysvětlení by mohlo být to, že jsme se stali mnohem zdatnějšími v používání zrakového a hlasového systému. Pohyby uší, které mohou být generovány signály, jež jsme zaznamenali, jsou tak řídké, že pravděpodobně nemají žádný hmatatelný přínos. Nicméně samotný ušní boltec přispívá k naší schopnosti lokalizovat zvuky,“ vysvětlil Schroer.

Zvýšená aktivita ušního svalu může sloužit jako fyzikální indikátor sluchové zátěže. Vědci plánují pokračovat ve studii v přirozenějších podmínkách, aby své předpoklady potvrdili.

Mimochodem, sluchadla, která dříve měla pouze základní funkci zesílení zvuku, nyní získala díky umělé inteligenci radikálně nové schopnosti.

  • Proč zapomínáte, proč jste šli do vedlejší místnosti: senzační objev o fungování mozku
  • Vědci nakazili dobrovolníky smrtelnou nemocí kvůli nové studii: co se ví
  • Konečně definitivní odpověď: lepí žvýkačka žaludek?
Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Penzion Červené Blato - Blog

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: