Oranžové citrusy se často objevují na stole Ukrajinců. Je oblíbený pro svou šťavnatou chuť a tělu prospěšné vlastnosti. Lidé, kteří se snaží zhubnout a vést zdravý životní styl, se často zajímají o to, kdy je lepší jíst pomeranč a zda to lze udělat před spaním. Více se dočtete v materiálu TSN.ua.
Jaké jsou výhody pomerančů
Toto slunné ovoce, které Češi častěji kupují v zimě, přináší tělu spoustu výhod:
- jeho hořčík a flavonidy hesperidin pomáhají ředit krev, urychlují výživu všech orgánů, posilují stěny cév a normalizují vysoký krevní tlak;
- pomeranče obsahují velké množství vitaminu C, který zlepšuje obranyschopnost organismu, posiluje imunitní systém a snižuje riziko vzniku ledvinových kamenů;
- Obsahují také vápník, který pomáhá zlepšovat zdraví kostí;
- antioxidanty mají pozitivní vliv na pokožku, zpomalují její stárnutí, protože jí poskytují dodatečnou ochranu před volnými radikály;
- vysoký obsah vlákniny významně snižuje riziko vzniku žaludečních vředů;
- Pomeranče také obsahují speciální sloučeninu zvanou D-limonen, která zvyšuje účinnost boje proti rakovině plic, prsu, ústní dutiny a kůže.
Pravidelná konzumace pomerančů také zvyšuje odolnost jater vůči různým toxinům.
Může pomeranč uškodit
Přes všechny užitečné vlastnosti však odborníci na výživu nedoporučují konzumovat toto ovoce příliš často. Pokud to budete dělat v neomezeném množství, můžete se setkat s různými zdravotními problémy:
- výskyt alergických reakcí;
- možnost vzniku diabetes mellitus;
- zhoršení žaludečních vředů nebo výskyt gastrointestinálních potíží v důsledku kyselin obsažených v pomerančích;
- poškození zubní skloviny (proto se doporučuje po každé konzumaci ovoce vypláchnout ústní dutinu).
Kdy je nejvhodnější doba na konzumaci pomeranče a lze ji provést před spaním?
V noci i kdykoli jindy během dne by se pomeranče měly konzumovat v omezeném množství. Teoreticky není zakázáno jíst toto ovoce večer, ale stejně jako u jiných potravin je lepší to nedělat předtím, než se chystáte jít spát. Pokud rádi večeříte ovoce, určitě se podívejte na svůj jídelníček a neodkládejte konzumaci pomerančů na později. Odborníci na výživu tvrdí, že nejlepší je to dvě až tři hodiny před spaním.
V noci se totiž zpomaluje metabolismus, takže ani ovoce nebo bobule nemusí být stráveny. Následkem toho dochází ke kvašení, které je příčinou špatného zdravotního stavu a ranní těžkosti v žaludku.
- Nevyhazujte ji: pomerančovou kůru lze využít pro domácí účely
- Proč dávat banánové slupky do trouby při pečení masa: zajímavý life hack