Slunečnicová semínka jsou poměrně užitečná. Obsahují vitaminy A, skupiny B, D a E a také minerální látky (mangan, selen, vápník, hořčík, draslík, sodík, železo, měď, fosfor, zinek). Existují však určitá pravidla, jak je konzumovat. Přečtěte si v materiálu TSN.ua, kolik můžete denně sníst slunečnicových semínek.
O tomto řekl na své stránce na Instagramu odbornice na zdravou výživu a trenérka Anita Lutsenko.
Slunečnicová semínka: výhody a škody
Hlavní výhodou slunečnicových semínek je, že obsahují poměrně dost vitaminů a minerálních látek. Je tu však jedno „ale“, které odborník ve svém příspěvku zmiňuje.
Slunečnicová semínka mají vysoký obsah kalorií. Jen ve 100 g tohoto výrobku je obsaženo 600 kcal. A je v nich 52 g tuku, což je téměř denní norma pro ženu o hmotnosti 60 kg. Zbytek se ukládá na stehnech, bocích a břiše.
Pokud tedy člověk rád půlí slunečnicová semínka, pak za týden nebo dva po zahájení aktivní konzumace může vidět, že jeho váha začala rychle stoupat.
Anita také varovala před dalším důsledkem loupání slunečnicových semínek. Často se na předním zubu časem objeví důlek, který prozradí milovníka semínek. Je lepší nechat si tento důlek zapečetit u zubaře a na loupání zapomenout.
Kolik slunečnicových semínek můžete denně sníst
Trenér navrhuje nahradit mlsání, které může zubům škodit, novou tradicí. Přidejte jednu polévkovou lžíci slunečnicových, dýňových nebo lněných semínek, sezamových semínek, chia semínek do kaší, salátů, zeleninových a jiných pokrmů. Je to nejen chutné, ale i velmi užitečné. Semínka musí být samozřejmě předem očištěná.
Přestože jsou slunečnicová semínka zdrojem zdravých mono- a polynenasycených tuků, které pomáhají zlepšovat zdraví srdce, je nejlepší konzumovat tento produkt maximálně 2krát týdně a ne více než 100-150 gramů.
A to vše proto, že slunečnicová semínka obsahují fosfor a selen. Nadbytek prvního z nich vede k nadměrnému množství vápníku, který se stává příčinou onemocnění ledvin. Pokud je však nadbytek selenu, je to spojeno s výskytem vyrážek na kůži, odlupováním nehtů, vypadáváním vlasů, podrážděností, apatií, únavou.
- Každý by měl vědět: kolik vajec denně můžete sníst a jak je vařit zdravěji
- Kolik let můžete uchovávat džem a jak prodloužit jeho trvanlivost
- Je lepší ho sníst hned: Jak dlouho lze uchovávat uvařené těstoviny v lednici?