Jak se dožít 100 let: čtyři klíčové faktory dlouhověkosti

Italský vědec odhaluje tajemství dlouhověkosti: kdy jíst večeři, abyste se dožili 120 let.

Dlouhověkost není jen záležitostí genetiky, ale také výsledkem zdravého životního stylu.

Australští vědci provedli rozsáhlou metastudii, v níž analyzovali výsledky více než 30 vědeckých prací publikovaných po roce 2000. Jejich výsledky pomáhají pochopit, které faktory mají největší vliv na dlouhověkost.

Výsledky studie byly zveřejněny v časopise GeroScience.

Vedoucí autorka studie Julie Dai-Kellerová upozornila, že lidstvo prochází jedinečným obdobím: od počátku 21. století se počet lidí, kteří se dožili 100 let, zvýšil ze 151 000 na 573 000 osob.

Století lidé jsou příkladem úspěšného stárnutí: méně často trpí chronickými chorobami a zachovávají si nezávislost v každodenním životě i po devadesátce a déle. I když genetika hraje důležitou roli, vědci zjistili, že více než 60 % faktorů, které ovlivňují dlouhověkost, je ovlivněno životním stylem.

Jaké jsou tedy klíčové faktory, které přispívají k dlouhému životu? Dye-Kellerová a její kolegové identifikovali čtyři klíčové aspekty.

Vyvážená strava s nízkým obsahem soli

Správná výživa je základem dlouhověkosti. Analýzou stravy dlouhověkých lidí vědci zjistili, že jejich strava se skládá z:

  • 57-65 % sacharidů,
  • 12-32 % bílkovin,
  • 27-31 % tuku.

Jejich jídelníček obsahuje celozrnné výrobky (rýže, pšenice), zeleninu, ovoce, luštěniny, drůbež a ryby s omezeným množstvím červeného masa. Studie potvrzují, že tento způsob stravování, podobně jako středomořská strava, snižuje riziko chronických onemocnění a předčasného úmrtí.

Přečtěte si také

Italský vědec odhalil tajemství dlouhověkosti: Kdy jíst večeři, abychom se dožili 120 let

Italský vědec odhalil tajemství dlouhověkosti: kdy jíst večeři, abychom se dožili 120 let

Dalším důležitým faktorem je omezený příjem soli. Většina dlouhověkých lidí konzumuje méně než 5 g soli denně (do 2 g sodíku), což je v souladu s doporučeními WHO. Bylo prokázáno, že i méně než 1 g sodíku denně má pozitivní vliv na zdraví. Proto je konzumace přírodních produktů bez přidané soli účinným přístupem k udržení dlouhověkosti.

Minimalizace užívání léků

S přibývajícím věkem se mnoho lidí potýká s chronickými onemocněními a užívá více léků. Výzkumy však ukazují, že nadměrná polyfarmacie (užívání více než 5 léků současně) může zvyšovat riziko pádů, kognitivních poruch a hospitalizace v důsledku negativních lékových interakcí.

Statistiky ukazují, že lidé starší 90 let užívají v průměru 4-5 léků, zatímco ti, kteří se tohoto věku nedožijí, užívají 6-7 léků. Menší počet léků může být známkou lepšího zdravotního stavu a také pomáhá vyhnout se vedlejším účinkům nadměrného množství léků.

Pravidelný spánek a fyzická aktivita

Fyzická aktivita má zásadní význam pro dlouhověkost. Sedavý způsob života je považován za hlavní faktor předčasného stárnutí a úmrtnosti.

Stejně důležitý je i kvalitní spánek. Ovlivňuje imunitní systém, hladinu stresu a metabolické procesy. Studie ukazují, že 68 % lidí, kteří se dožili 100 let, nemělo se spánkem žádné problémy, zatímco u lidí mladších tohoto věku bylo se spánkem spokojeno pouze 25-30 %.

Život v příznivém prostředí

Lidé, kteří se dožívají 100 let, žijí většinou na venkově. Studie ukázaly, že více než 75 % dlouhověkých žije v regionech s nízkým znečištěním, přístupem k přírodě a nižší hustotou osídlení.

Takzvané „modré zóny“ – Okinawa (Japonsko), Sardinie (Itálie), Nicoya (Kostarika) a Ikarie (Řecko) – vykazují vysokou koncentraci dlouhověkých. Klidné prostředí, zdravý životní styl a úzké spojení s přírodou pomáhají snižovat hladinu stresu, normalizovat krevní tlak a snižovat riziko kardiovaskulárních onemocnění.

„Čím dříve se vám podaří změnit životní styl a osvojit si zdravé návyky, tím větší máte šanci prožít dlouhý a zdravý život. Stát se stoletým člověkem je celoživotní úsilí,“ shrnuje hlavní autorka studie.

Mimochodem, odborníci provedli výzkum a zjistili, kolik času se musíte týdně hýbat, abyste žili déle.

  • 101letá žena odtajnila úžasné návyky, které jí pomohly žít tak dlouho – foto
  • Jak se dožít vysokého věku: co podle odborníků nedělat
  • Úspěšné stárnutí: co tento pojem znamená, základní kroky k němu
Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Penzion Červené Blato - Blog

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: