Paraziti u kuřat: jak je léčit, aby vaši ptáci snášeli po celý rok

Vši, blechy a roztoči u kuřat – jak bojovat proti parazitům u ptáků

Paraziti u kuřat jsou častým problémem, který může ovlivnit jejich zdraví, produktivitu a celkové pohodlí. Přítomnost vší, roztočů nebo blech způsobuje ptákům neustálý stres, což následně vede ke snížení produkce vajec a horší kvalitě života slepic. Včasná diagnostika a účinná léčba jsou proto důležitými kroky pro každého chovatele drůbeže.

Slepičí vši jsou pro ptáky obzvláště nepříjemné. Vši kuřecí jsou malí škůdci, obvykle ne větší než 2-3 mm. Kladou vajíčka na peří ptáků, především na samotnou kůži, kde mají larvy příznivé podmínky pro vývoj. Díky tomu parazité rychle zvyšují své počty, což znesnadňuje jejich kontrolu.

Příznaky výskytu vší a dalších parazitů

Prvními příznaky, že kuřata trpí parazity, jsou časté škrábání a neklidné chování. Ptáci si aktivně třou hlavu nebo křídla o tvrdé povrchy ve snaze zbavit se svědění. Dalším alarmujícím příznakem je pokles produkce vajec, protože stres ze škůdců negativně ovlivňuje reprodukční systém slepic. Při prohlídce si můžete všimnout drobného hmyzu, který se skrývá mezi peřím nebo přímo na kůži ptáka.

Účinné metody boje proti parazitům

Pro obnovení komfortu kuřat a navrácení jejich normální výkonnosti je nutné přijmout komplexní opatření k eliminaci škůdců. Z nejúčinnějších metod je třeba vyzdvihnout následující:

  • Přírodní prášky. Podle odborníka jsou přírodní prášky jedním z bezpečných způsobů boje proti parazitům. Absorbují vlhkost a jejich mechanické působení pomáhá účinně hubit hmyz bez použití chemických látek, takže je tato metoda vhodná i pro mladé ptáky. Prášky s mechanickým účinkem, které jsou bezpečné pro ptáky všech věkových kategorií.

  • Roztok octa. Roztok octa s vodou v poměru 1:2 je účinným prostředkem proti parazitům. Tento roztok se používá nejen na samotná kuřata, ale také v kurníku, kde pomáhá likvidovat škůdce v různých stádiích jejich vývoje.

  • Parafín. Použití parafínu je další účinnou metodou boje. Aplikuje se na ptáka pomocí rozprašovače nebo ve formě kapek na krk. Pro zvýšení účinnosti můžete parafín smíchat se čpavkem ve stejném poměru.

  • Rostlinné prostředky. Pro přirozenou obranu kurníku rozložte větvičky buku, rozmarýnu, rozmarýny nebo pelyňku. Tyto rostliny mají repelentní účinek a mohou sloužit jako preventivní opatření.
  • Jasanové koupele. Instalace nádob s popelem v kurníku umožňuje ptákům zbavit se parazitů vlastními silami. Slepice se v těchto vanách rády koupou, což výrazně snižuje riziko napadení hmyzem.

Jak správně ošetřit kurník

Pro dosažení maximální účinnosti je důležité ošetřit nejen ptáky, ale i samotnou místnost. Nejprve je třeba provést hloubkový úklid: odstranit veškerou podestýlku, slámu z hnízd a další nečistoty. Dalším krokem je tepelné ošetření, kdy vnitřek kurníku zalijete vroucí vodou, abyste zničili škůdce a jejich vejce. Poté prostor dezinfikujte pomocí roztoku chlóru nebo jiných speciálních prostředků. Posledním krokem je pravidelné čištění a zavedení preventivních opatření.

Prevence je klíčem ke zdravým kuřatům. Pravidelná kontrola ptáků a udržování kurníku v čistotě jsou hlavními prvky prevence. Vyhýbejte se hlodavcům, kteří mohou přenášet parazity, a občas používejte bylinné prostředky na odpuzování hmyzu.

  • Aby slepice v zimě lépe snášely: jednoduchý lidový lék, recept na krmení
  • Jedním z nejdůležitějších důvodů, proč slepice nesnášejí: může to být příliš mnoho.
Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Penzion Červené Blato - Blog

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: